Textař a zpěvák NENY o skladbě Modlitba za Lužánky

NENY je český textař, raper, zpěvák a motivátor. Je zakladatelem motivačního projektu Najdi svou cestu, který se zaměřuje na podporu dětí a mládeže. Na začátku dubna vydal skladbu Modlitba za Lužánky.

Jaký je váš osobní vztah ke sportovnímu areálu za Lužánkami?

Na lužáneckou půdu jsem poprvé vstoupil, když mi bylo tuším 14 nebo 15 let. Hrál jsem v té době fotbal za znojemský starší dorost a nastupovali jsme k přípravnému utkání proti mladšímu ligovému dorostu Zbrojovky. Bylo to poprvé, kdy jsem hrál na tak velkém stadionu. Přesně si pamatuju pocit, kdy jsem vstoupil na hřiště a rozhlédl se po ochozech. Těžko to popsat slovy, bylo to něco jako „wau“.

Tehdy jsme remizovali 3:3 a já jsem dal dva góly. V 16 letech jsem potom přestoupil do Zbrojovky a juniorské týmy trénovaly právě za Lužánkami, takže jsem tam trávil podstatnou část života a velice rád na ty časy vzpomínám.

Proč skladba Modlitba za Lužánky vznikla?

Točili jsme před časem fanouškovskou hymnu pro nároďák. Tam jsem se seznámil s chlapíkem, kterému se říká Frantíno, s Františkem Smutným (člověk, jehož životním posláním je postavit stadion za Lužánkami). Ten je iniciátorem toho všeho. Kecali jsme na zahrádce Starobrna a neskutečně jsme si sedli jako lidi. Nadhodil tuto myšlenku a mně se zalíbila, tak jsme na tom začali pracovat. Rozhodně si nemyslete, že ta skladba je rychlokvaška. Celé to trvalo skoro rok.

Jak probíhalo natáčení skladby a klipu? Jak se zapojili fanoušci?

Tento klip byl pro mě osobně dost náročný. Na hokej jsme sice s klukama často chodívali, ale o historii Komety jsem toho moc nevěděl. A když je řeč o tom, že rád chodím na hokej, rád bych vyvrátil nesmysl, že se fotbalisti a hokejisti nesnáší. Naopak, my jsme s fotbalisty rádi chodívali fandit na hokej a mý nejlepší kámoši byli de facto vždy hokejisti.

Ale zpět k tématu. O historii Komety jsem věděl absolutní prd, takže jsem si dal čas na rozmyšlenou, několik měsíců jsem se prohrabával nejrůznějšími materiály a zkoumal historii. Potřeboval jsem nasát atmosféru doby a dát tomu ten správný nádech. Je to vážné téma a jsem natolik inteligentní, že bych si nedovolil mluvit o něčem, do čeho stoprocentně nevidím. Rád pracuju tak, že nejprve uděláme hudbu, kterou následně otextuju, ale tentokrát jsem zvolil přesně opačný postup.

Sorry všem hlídačům, ale potřeboval jsem se dostat na místo činu, takže jsem se „vloupal“ do areálu, kde kdysi stával posvátný chrám. Sedl jsem si tam a nechal to proudit. Text byl hotový do deseti minut, vymyslel jsem k tomu melodickou linku. Pak jsme spolu s Davidem Rockerym sedli ve studiu a podbarvili to hudbou. Fanoušci se potom zapojili při natáčení klipu. Tímto je zdravím!

Čím je místo za Lužánkami tak výjimečné, že v myslích lidí pořád žije, i když už se tam fotbal ani hokej nehraje?

GENIUS LOCI! Tohle jsou věci mezi nebem a zemí, které nejde jen tak vysvětlit. Osobně tam chodím velmi často. Mně to místo vypne myšlenky a cítím se tam opravdu doma. Představuju si, co všechno se tam událo, a mrazí mě z toho v zádech. Myslím, že takto to má spousta lidí. Já jsem asi malej pán na to, abych vám vysvětlil, proč to tak je. Nevím to.

Co by každý z nás mohl udělat, aby se sport za Lužánky zase vrátil?

Tohle kdybych věděl, tak to ordinuju všem. Nevím to. Švanci tam udělal show jak sviňa, lidi to chtějí, hráči to chtějí... Co vám mám na to říct? My to držíme a budeme držet naživu, každopádně ten zásadní krok musí přijít z politiky.  

Přidáno 13. 4. 2018

Galerie

Obrázek č.1
Obrázek č.1
Obrázek č.2
Obrázek č.2
Obrázek č.3
Obrázek č.3
Obrázek č.4
Obrázek č.4

Novinky

další

Brno bude dál jednat s Procházkou

Nejsem tím, kdo blokuje pozemky za Lužánkami, říká podnikatel Procházka

Textař a zpěvák NENY o skladbě Modlitba za Lužánky

Blíží se promítání filmu o oživení stadionu za Lužánkami

Brněnský sport patří za lužánky!